Jarmila’s Travel blog

Be sure to follow her, her details are brilliant. You may need to use a google translate since Jarmila used her native language, but don’t let that stop you! Go ahead and have a read!

Jarmila’s Travel Blog

A quote from “About me”

After more than six years of agency life and constantly sitting behind my computer, I allowed myself to take a longer vacation. I have always been curious and traveling for me is the possibility of inspiration, expanding horizons, learning new cultures, people and customs. I dare to say that he is making me a more open and richer person.

Because I always enjoyed writing and others tell me how well I plan to leave, we decided to join these two of my passions into creating a blog. Some posts are from my vacation already and they give tips on how to spend time or what to see in the given places, others will currently describe my way.

I try to travel in harmony with sustainability and support local businesses. Where I am, I behave as a guest because I am grateful for being there. I’m interested in local products, gastronomy, traditions and architecture on my travels, I’m just interested in what makes the place unique and unique.

For you, Czech readers,

Po více jak šesti letech agenturního života a neustálého vysedávání za počítačem jsem si dovolila udělat si delší prázdniny. Vždycky jsem byla zvědavá a cestování pro mě představuje možnost inspirace, rozšíření si obzorů, poznávání nových kultur, lidí a zvyků. Troufnu si říci, že ze mě dělá otevřenějšího a bohatšího člověka.

Jelikož mě vždy bavilo psaní a ostatní mi říkají, jak dobře plánuji dovolené, rozhodla jsme se spojit tyto dvě mé vášně do vytvoření blogu. Některé posty jsou z mých již proběhlých dovolených a přinášejí tipy, jak strávit čas nebo co vidět v daných místech, jiné budou aktuálně popisovat moji cestu.

Snažím se cestovat v souladu s udržitelností a podporuju místní podniky. Tam, kde jsem, se chovám jako host, protože jsem vděčná za to, že tam mohu být. Na svých cestách se zajímám o lokální produkty, gastronomii, tradice a architekturu, prostě mě zajímá to, co dělá místo ryzím a unikátním.

Jarmila.jpg

Jarmila’s Travel Blog

 

 

 

Advertisements